Hayatı

Zaman Çizelgesi

23 Mart 1977 Çarşamba günü yatsı ezanı okunurken, Babası Hafız İmam Hüsnü Bey ile bir Hafız İmam kızı olan annesi Zeynep Hanım’ın ikinci erkek evlatları olarak Esnaf Hastanesi / İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Okumuş Ailesinin tıpkı ilk oğulları gibi daha sonra doğacak iki oğulları da ezan okunurken dünyaya gelmiştir ve dört erkek kardeş de hafız olmuştur.

Aileye yeni katılan bebeğin adının ne olacağına henüz karar verilmemiştir. Zeynep Hanım, bir tarafta Mimar Sinan’ın çıraklık eseri Şehzadebaşı Camii, diğer tarafta kalfalık eseri Süleymaniye Camii’nden gelen ezan seslerinden doğan muhabbetle zihninde beliren Sinan isminin konulmasını istemiştir. Ancak bu isim böyle kalmayacak, ikinci kez isim konulması gündeme gelecektir.

Arapça bilgisini daha da derinleştirme çabasındaki Hafız İmam Hüsnü Bey, Hocası Celal Hoca Efendiyle ikinci oğlunun dünyaya gelişinin sevincini paylaştığı sırada “hayırlı olsun inşallah, adı da Selman olsun” diye söyleyince küçük bebeğin kulağına tekrar ezan okunarak bu kez Selman ismi verilir.

Allah (c.c.) bir insanın kaderini, geleceğini murad etmişse onun ismine de müdahale eder. Selman, İslam kelimesinin de kökünden gelen Selime kelimesiyle türetilmiş ve insana huzur, selamet ve güzellikler veren anlamını taşımaktadır. Ancak, Sinan isminin tecellisi midir bilinmez, meslekî yaşamında hep Mimar Sinan’ın eserlerinde görev yapması, muhtemelen vazgeçilen bu ilk ismin kaderine etkisi sonucu nasip olmuştur.

1980-2000
Kur’an-ı Kerim’e olan ilgisi ve hafızlığa varan yolda ilk adımı atması, henüz dört yaşındayken Nuruosmaniye Kur’an Kursuna (ağabeyinin yanında) gitmesiyle başladı. 1983 - 1988 İstanbul Cağaloğlu Büyük Reşit Paşa İlköğretim Okulu’nda ilköğrenimini ; 1989 - 1991 hafızlık eğitimini ; 1992- 1995 İstanbul Pendik İmam Hatip Lisesi’nde orta öğrenimini tamamladı; 1997 yılında T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak imamlık görevine başladı. 1997-2001 T.C. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans eğitimi tamamladı. Lisans eğitimi sırasında pedagojik formasyon aldı. Ülkemizin milli ve manevi değerlerinin beşiği olan Sultanahmet’te ikâmet etmeleri, çocukluk ve ilk gençlik yıllarının dünyanın dört bir yanından turist olarak gelen ziyaretçilerin arasında geçmesine fırsat verdi. Onların, ezan sesi duyulduğunda dikkat kesilmeleri ve merakla ne söylendiğini sormalarına şahit olması, yüce dinimiz İslâm’ı ve mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’i anlatmanın ne kadar önemli olduğunu farketmesini, İngilizceyi ABD ve Malta’da katıldığı programlarla çok daha iyi derecede konuşmasını sağladı.
2001-2010
2000 / 2001 eğitim öğretim dönemi İstanbul / Eyüp Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde stajyer öğretmenlik yaptı ve kendisine 12.06.2001’de Hizmet Şeref Belgesi takdim edildi. 2002 yılında askerlik hizmetini kısa dönem olarak yaptı. 2003 / 2005 yılları arasında T.C. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme (İng.) Anabilim Dalı, Yönetim ve Organizasyon (İng.) Bilim Dalı’nda “Öğrenen Organizasyonlar” (Learning Organizations) Case Study-Rover konulu tez çalışması ile yüksek lisans programını tamamladı. 2004 / 2007 Şehzadebaşı Camii İmam Hatibi olarak görev yaptığı sırada camiye hizmetlerinden dolayı dönemin T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Takdir Belgesi ile taltif edildi. 2005 / 2007 T.C. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı, Din Eğitimi Bilim Dalı’nda Kur’an’da Cennet Kavramı (Heaven Concept in Quran) konulu tez çalışması ile ikinci yüksek lisans programını; 2005-2007 İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Tefsir Anabilim Dalı’nda derslerini tamamladı. 2006 / 2007 eğitim öğretim döneminde İstanbul Cağaloğlu Anadolu Moda Tasarım Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. 2006 Malezya Yetimleri Sevindirme Buluşması’nda Türkiye Temsilcisi olarak, 2008 Hollanda Den Haag Islam Federasyonu Avrupa Gençlik Buluşması Konferansında konuşmacı olarak bulundu. 2008 yılı İstanbul Pendik Haseki Eğitim Merkezi İhtisas mezunudur. 2020 yılında Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve İletişim Çalışmalarında Doktora eğitimi tez aşamasında devam etmektedir. Ayrıca İngilizce, Arapça, Osmanlıca bilmektedir.
2011-2021
2009 / 2012 yılları arasında Kılıç Ali Paşa Camii İmam Hatibi olarak görev yaptı. Bu dönemde Cuma hutbesini İngilizce olarak sunmasıyla da dikkat çekti, böylece İngilizce hutbenin önünü açan oldu. T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın 29 Ekim 2010 Çankaya Köşkü Cumhuriyet Resepsiyonu’na, imam olarak diyanet işlerini temsilen davet edildi ve konuklar arasında yerini aldı. 2011 yılı Ramazan-ı Şerif ayında, bir ulusal Tv kanalında, Türkiye’de ve Dünya’da bir ilki gerçekleştirildi, yüzün üzerinde bayan cemaatin hazır bulunduğu mukabele programında Kur’an-ı Kerim’i baştan sona ezbere okudu. T.C Cumhurbaşkanlığı’nın 24 Temmuz 2012 akşamı Dolmabahçe Sarayı’nda şehit aileleri ve gazilere verdiği iftar davetine Kur’an-ı Kerim tilavet etmek için ailesiyle birlikte çağırıldı. Çağdaş bir imam kimliğini başarıyla canlandırdığı 2013 yapımı Peri Masalı sinema filminde de rol aldı. 2014 yılında ilim ile insanın buluşmasına vesile olmak için Kur’an-ı Kerim okumayı kolaylaştıran kitabı “Elif-Ba” çıktı. Kitap, Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça olmak üzere beş dilde yayınlandı. Ülkemiz ve müslüman ülkelerden cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaş grubundan hafız adayı talebelerine profesyonel teknikler ile Kur’an-ı Kerim’i öğretmek en büyük hedefidir. Kur’an-ı öğrenmenin yaşı yoktur diyerek, dededen toruna sloganıyla oluşturduğu Kur’an Ailesi’nin halkası her geçen gün daha da genişledi. 2019 yılında “Sesli Yasin” kitabı ve “Kur’an-ı Kerim” mealini yayınladı. 2020 yılı Ramazan ayında (Covid-19 salgınından dolayı yaşanan pandemi günlerinde online hizmet vermek amaçlı) Instagram ve Youtube kanalı üzerinden canlı mukabele yayını gerçekleştirerek Kur’an-ı Kerim’i baştan sonra ezbere okudu. Arapça, İngilizce ve Türkçe olarak sunuldu. Kur’an ve maneviyat içerikli sohbetler ile sosyal medya bağlantısıyla canlı yayın programları yapmakta ve konuk olarak ta katılmaktadır. Arapça eğitimi, Kur’an’a başlama ve Hafızlık (Kur’an-ı ezberleme) dersleri, makam ve nefes eğitiminin yanı sıra, hafız öğrencileri Dünya Kur’an Okuma Yarışmalarında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek üzere hazırlamaktadır. Gelecek nesilleri inşa edecek olan çocuklara yaşayacakları ve hizmet edecekleri zaman dilimine hazır hale getirmek için katkı sağlamaya devam etmektedir.

Ulusal ve Uluslararası Ezbere Kur’an-ı Kerim Okuma Yarışmalarında Aldığı Dereceler

– 1994 yılında Mısır – Kahire’de, Ezbere Kur-an’ı Kerim Okuma Dünya Altıncısı olmuştur.

–1995 yılında Türkiye’de, Ezbere Kur-an’ı Kerim Okuma Türkiye Birincisi olmuştur.

– 1995 yılında Mekke / Suudi Arabistan’da, Ezbere Kur-an’ı Kerim Okuma Dünya Beşincisi olmuş ve Kâbe-i Muazzama’nın altın kapısından içeri girerek namaz kılmıştır.

– 2000 / 2004 yıllarında Türkiye’de ve Hırvatistan’da yapılan Dünya Ezbere Kur-an’ı Kerim Okuma yarışmalarında da Dünya Birincilikleri mevcuttur.

– 2005 yılında Kuala Lumpur / Malezya’da, Ezbere Kur-an’ı Kerim Okuma Dünya Beşincisi olmuştur.

Uluslararası Ezbere Kur-an’ı Kerim Okuma yarışmalarında Türkiye’yi, beş defa başarıyla temsil etmiştir.

Bu başarısını, her yıl gerçekleştirilen Ezbere Kur’an-ı Kerim Okuma yarışmalarında Arapça ve İngilizce konuşan temsilci jüri üyesi olarak görevini en iyi şekilde icra etmiştir.

Sivil Toplum Çalışmaları

Görev yaptığı bütün camilerde iyileştirme ve güzelleştirme çalışmaları yaptı, özellikle İstanbul’un selatin camilerinden olan Şehzadebaşı Camii ve Kılıç Ali Paşa Camii’ni renöve ettirerek ihyasını ve özellikle Pazar sabahları yaptığı programlarla da cemaatin yoğun katılımını sağladı.
T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yaptığı dönem içerisinde İstanbul’un Sultan Camii’lerinde mukabeleler ve ezbere Kur’an okumaları yaptı.
DEVA Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı ve Halkla İlişkiler Başkanı olarak siyaset hayatında yer almaktadır.

Aldığı Belgeler