Amerikan Başkanı Tophane’de

Barack Hüseyin OBAMA, ABD Başkanı olunca ilk resmi ziyaretini 7 Nisan 2009 tarihinde Türkiye’ye yaptı. Başkan OBAMA’yı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN beyefendiler riyasetiyle ülkemizde misafir olarak en güzel şekilde ağırladılar.

Sayın OBAMA, İstanbul’un Fatih ilçesindeki tarihi mekânlardan Sultanahmet ve Ayasofya camilerini ziyaretinin ardından, Beyoğlu ilçesi Tophane semtinde bulunan Tophane-i Amire’de üniversite öğrencileriyle buluştuğunda vakit öğle ezanı öncesiydi ve Başkan konuşmasına başlarken, “ezan okunmadan önce sözlerimi tamamlamayı umuyorum” dedi. Onun bu ifadesi (ezan okunurken konuşmasına devam etmeyeceğini söylemesi) bizde şunu çağrıştırdı; Ülke insanımıza hatta dünya Müslümanlarına dahi bir saygı beyanını. Biz de onun bu jestine karşılık bir jest olsun düşüncesiyle, müezzin arkadaşımla birlikte karşılıklı olarak zaman zaman Osmanlı usulünce okuduğumuz ezani vaktinde icra ettik.

Ezanlar başlamıştı ki; o sırada cami önünde bulunan TV kanalları, dünya basını kameralarını camimize, minareye doğru çevirip, canlı bağlanarak İstanbul ezanını Kılıç Ali Paşa Camii’nden tüm dünya insanına yayınladılar. Zira İstanbul ezanları dünyada nam yapmış olan ezanlardır. Bu dünya literatüründe de bu şekilde zikredilir. Bu muhteşem ezan düeti biter bitmez, Tophane sakinleri ve civarda olan insanlar hayranlık, hayret ve merakla namaza icabet etmek için camiye koştular. Öğle namazını huşu içerisinde eda ettikten sonra gönüller coştu, enerji sinerjiye dönüştü. Daha sonra çevre sakinlerince tarafımıza da belirtilen bu çifte ezanin(mukaveleli) çok beğenildiği ve müftülüğe müracaat edilerek ezanların bu şekilde okunması hususunda talepleri olduğu bilgisi kurum tarafından da doğrulandı.

Barack Hüseyin OBAMA’nın gelişi mübarek oldu. Camimiz cemaatle, gönüller nurla doldu.

Tüm görkemiyle ve maneviyatıyla dünya kültür mirasının en zengin hazinelerinden biri olan Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa Camii, gelen misafirine ve onun şahsında tüm dünya insanına İslam’ı ve ilah-i kelimetullahı yeniden hatırlatmış ve hafızalarda derin bir iz bırakmıştır.

Dünya’ya nam salan sefer ve zaferleriyle Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa’nın mirası Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa Camii’nin müşahedesinde gerçekleşen bu hadise, tarihe tanıklık etmesi açısından ne kadar mühim bir noktaya inşa edilmiş olduğunun bir kez daha tescilidir.

Daha nice güzel işlere imza atmak bu milletin evlatlarına, Kılıç Ali Paşa’nın torunlarına  nasip  olacak inşallah…

Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkçe Mealli Ok Takipli Kur'an-ı Kerim Hatmi
Her Gün Sabah Saat 6'da YouTube Kanalımızda