Ahitleşme

İŞE ALLAH’IN ADI ve GÜVENCESİYLE BAŞLAMAK

Bugünkü adıyla sözleşme, kontrat, antlaşma…

“Onlar ki inandılar ve iyi işler yaptılar, elbette biz işi güzel yapanın ecrini (mükâfatını) zayi etmeyiz. (Kehf 30)”

Kim bir işi yaparken, işe her imkânı lûtfeden Allah Teala’yı şahit tutarak, doğruluğuna ve taraflarına inanarak besmele ile başlar, şükrederek devam ederse onun işi asla aksamaz. Çünkü Yaradan onun en büyük sigortası, garantörü ve tamamlayıcısıdır.

Bu sistemde arabamız, evimiz, özel eşyamız ve emanet olan bedenimizi özel sigorta ve sağlık sigortasıyla ihtiyaç ve kaza anında kullanmak ve masrafları gidermek maksadıyla kullanıyoruz. Halbuki ilâhi sistemde manevi sigorta çok daha kıymetli ve süreklidir.

Manevi sigorta doğduğumuzda kulağımıza ezan okunması ile başlar. Şükür namazı ve akika kurbanı ile misafirlerimize mevlit merasimindeki ikram ve dualarla devam eder.

Kaza olduktan sonra, zararınızı öderiz ifadesi yaraları sarmıyor. Önemli olan kazanın meydana gelmemesi ve hiç zarar olmaması. Öyleyse helal olanlara koşalım, haram olanlardan kaçalım. Her şey için, her şeyin Rabbine sığınalım.

En güzel sığınma, Allah’a yapılan sığınma. O, her zaman kullarına merhametlidir. O, ceza verirken bile biz düzelelim, yolumuzu bulalım diye bize hatırlatmalar yapmaktadır. Allah yolunda olmak demek, emrettiklerini yapmaktır. Affedici olmaktır, vaat ettiğini yapmaktır. Küçüklere ve büyüklere şefkatli ve merhametli olmaktır. En büyük hüküm verme (mahkeme-i kübra) yerine hazır olmaktır. Şeytanın emrettiği şeyler özgürlük verir gibi gözükürken, Kur’an ifadesiyle, insanı fakirliğe ve acizliğe sürükler. Allah’ın emrettiği şeyler hakikate, mağfirete ve zenginliğe davet eder.

Güzelliklere nail olmak temennisiyle…

Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkçe Mealli Ok Takipli Kur'an-ı Kerim Hatmi
Her Gün Sabah Saat 6'da YouTube Kanalımızda