Kendini Bilmek

Sevgili Dostlar,

Belirsiz ve anlaşılmaz olmaya son vermenin zamanıdır.

Kim olmak, nasıl bir kişi olmak istiyoruz?

Sıra dışı bir insan olmak mı? Bilge bir kişilik olmak mı? Hangisi.

Mesela; Kime ya da kimlere hayranlık duyuyorsunuz? O kişilerin hangi özelliklerinin kendinizde olmasını isterdiniz?

Nasıl bir kişi olmak istediğinizi açık seçik bir şekilde belirlemeli hatta bunu yazmalısınız. Tereddüt etmeyin. Ne olmak, ne edinmek istiyorsanız bunu yazıya geçirin. Çünkü Allah (c.c.) Kur’an’da, ‘Kalem Suresi’ nde kaleme ve yazdıklarına yemin ediyor. Öyleyse bu ilahi işaret ve sırlardan yararlanalım. Bunu hayatımızda uygulayalım. Yazalım ve bu hali takınalım, hayatımızı da öyle yaşayalım inşaallah.

Niyet halis olunca akıbet de hayır olur.

İyi niyetlerle yola çıkınca niyet ile eylem birbiriyle buluşur. Bunun destekçisi de Allah Teala’dır. Çünkü Rabbimiz iyi niyetleri olanlara melekleriyle yardım eder. Bu kimselere bilinmeyen ve görünmeyen maddi ve manevi kapılar açılır.

Yol almak isteyen iyiyi düşünmeli, iyiyi yapmalı ki Yaradan’ın muradına ve desteğine ulaşsın.

Kim buna erişmek istemez ki!

Allah’a tüm kalbimizle yapacağımız samimi dualarımızda da hakkımızda hayırlı olanı nasip etmesini istemeliyiz. O, rahmeti, merhameti, lütfu ve ikramı sonsuz olandır.

Gelecek için akıl dolu bir planlamayla hazırlık yapılmalıdır. Uygun ve doğru bir hazırlık için ise kişisel iyi alışkanlıklar oluşturmak gerekir.

Dıştaki olayları yönlendirebileceğinizi düşünerek kendinizi yanıltmak yerine niyetlerinizi ve amaçlarınızı eğitin. Bu hususta ilahi mesajlara, Peygamberlerin öğütlerine de kulak verin.

Örneğin; İçinizden gelen cömertlik  duygularını  bastırmayın, onları takip edin. Onları sorgulamayın. Özellikle bir dostunuzun size ihtiyacı olduğunda ona yardımcı olacak edimi yerine getirin. İhtiyaçları olduğunda dostlarımızın yanında olmak görevimizdir.

Olgunlaşmak, karşımıza çıkan her imtihana sabrederek ve içindeki sırlara ermekle mümkündür ancak.

Öyleyse sabredeceğiz ve sabırda da sebat edeceğiz.

Selametle…

Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkçe Mealli Ok Takipli Kur'an-ı Kerim Hatmi
Her Gün Sabah Saat 6'da YouTube Kanalımızda